#LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ponad miliard złotych na nowoczesny sprzęt do szkół podstawowych. To inwestycja w nowoczesną edukację poprzez wsparcie finansowe bez konieczności wkładu własnego. Dzięki programowi powstały pracownie, które umożliwią rozwój kompetencji przyszłości oraz codzienności wśród uczniów.

Dofinansowanie uzależnione zostało od liczby uczniów. Szkoła Podstawowa nr 2 w Kamiennej Górze otrzymała kwotę 178 500 złotych.

Do końca roku 2021 wykorzystaliśmy 89% przyznanych środków.

W roku szkolnym 2022/2023 doposażyliśmy utworzone w naszej szkole pracownie i wydaliśmy resztę otrzymanych funduszy.

Dzięki inicjatywie Laboratoriów Przyszłości w naszej szkole powstały miejsca na zajęcia: kulinarne, prac technicznych, druku 3D i robotyki oraz studio audio-video. Na zajęciach uczniowie będą mogli kształcić umiejętności, które korelują z wewnątrzszkolnym systemem doradztwa zawodowego naszej szkole. Pracownie zostały tak dobrane, aby wydobywać z uczniów ich talenty, ale także, aby przygotowywać ich zarówno do codziennych czynności jak i do umiejętności przydatnych w ich nastoletnim i dorosłym życiu. Mowa tu zarówno o gotowaniu, pracach technicznych i manualnych jak i o obsłudze drukarki 3D czy w studiu audio-video.

Do pracowni kulinarnej zakupiono dwie kuchenki elektryczne, dwie lodówki, miksery, robota wielofunkcyjnego. Pracownia wyposażona jest także w zestaw garnków, sztućców i zastawę oraz w drobne sprzęty kuchenne, tj. noże, sita, deski do krojenia, wałki, misy, wagi, słowem wszystko co potrzebne małemu kucharzowi. Zakupiony sprzęt pozwoli na robienie ciast, ciasteczek, koktajli, kanapek, tostów, pierników, zup i wszelkich smakołyków, które się tylko zamarzą.

Pracownia techniczna to raj dla majsterkowiczów. Na wyposażeniu znalazły się między innymi wiertarki, wkrętarki pistolety do kleju na gorąco, wypalarki do drewna, dłuta, piłki śrubokręty, suwmiarki i jeszcze wiele innych narzędzi, które pozwolą na stworzenie nie tylko dzieł w drewnie ale również pozwolą nabyć podstawowe umiejętności domowej złotej rączki.

 Pracownia druku 3D i robotyki kryje niesamowite narzędzia do wprowadzenia ucznia w technologie przyszłości. W klasie oddajemy do dyspozycji uczniów 4 drukarki 3D, skaner 3D oraz pisaki 3D, mikrokontrolery, klocki do samodzielnej konstrukcji, modele z czujnikami, roboty edukacyjne. Dzięki drukarce 3D z akcesoriami i skanerowi 3D uczniowie będę mogli wyprodukować zaprojektowane przez siebie przedmioty, dzięki temu poznają system planowania i realizacji zadań. Druk 3D będzie mógł także być wykorzystywany w projektach edukacyjnych z biologii czy chemii.

Dzięki mikrokontrolerom uczniowie zostaną wprowadzeni w schematy tworzenia oprogramowania dla urządzeń codziennego użytku i zrozumieją zasady działania urządzeń, którymi można sterować elektronicznie. Dzięki pozyskanym umiejętnościom zaczną sterować robotami, a potem stworzą własne konstrukcje. Studio audio-video wyposażone jest w kamerę przenośną z akcesoriami, statyw, mikroporty, mikrofon kierunkowy, gimbale oraz aparat fotograficzny. Uczniowie staną się kronikarzami szkolnych wydarzeń robiąc dokumentację filmową i fotograficzną, z której powstaną filmiki promujące szkołę oraz pokazujące rodzicom szkolne wydarzenia. Mikroporty będą służyły podczas przedstawień teatralnych, wykładów czy konkursów. Mikrofon kierunkowy umożliwi nagrywanie dźwięku podczas tworzenia szkolnych wiadomości, wywiadów czy słuchowisk. Gimbal do narzędzie, dzięki któremu uczniowie będą mogli nagrywać teledyski i wydarzenia szkolne bez obawy o niekontrolowane ruchy kamery czy aparatu. Uczniowie będą także dokumentować pracę pozostałych klasopracowni powstałych w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Uczniowie będą korzystać ze wszystkich pracowni podczas lekcji i zajęć pozalekcyjnych bezpłatnie organizowanych przez nauczycieli. Bieżące informacji o działaniach uczniów w nowych przestrzeniach będą dostępne na stronie szkoły i Facebooku.

 

Artykuły