Dla uczniów

 

Samorząd Uczniowski 2019/2020 r.
 

Przewodnicząca:

Zastępca przewodniczącego:

 

Opiekun Samorządu Uczniowskiego: Marek Homoncik

 

POCZET SZTANDAROWY 2019/2020

Kl. 8b

Kl. 8c

Jakub Kosal

Antoni Osmolak

Nikola Mongiało

Natalia Jede

Julia Maciaszek

Justyna Bogusz

 

Opiekun Pocztu Sztandarowego: Elżbieta Rosłon
 

 

Wykaz lektur szkolnych w klasach 1 – 8  w roku szkolnym 2019/2020

edukacja wczesnoszkolna - propozycja lektur do wspólnego i indywidualnego czytania:

 

Klasa 1

 

1. Andersen Hans Christian, Baśnie (do wyboru)

2. Brzechwa Jan, Brzechwa dzieciom

3. Cichoń Waldemar, Cukierku, ty łobuzie!

4. Frączek Agnieszka, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą  

5. Jansson Tove, Opowiadania z doliny Muminków

6. Kownacka Maria, Plastusiowy pamiętnik

7.Tuwim Julian, Wiersze dla dzieci

 

Klasa 2

 

1. Andersen Hans Christian, Baśnie (do wyboru)

2. Bednarek Justyna, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

3. Centkiewicz Czesław, Zaczarowana zagroda

4. Kasdepke Grzegorz, Detektyw Pozytywka

5. Kosmowska Barbara, Dziewczynka z parku

6. Lindgren Astrid, Dzieci z Bullerbyn

7. Parlak Danuta, Kapelusz Pani Wrony

8. Porazińska Janina, Pamiętnik Czarnego Noska

9. Terlikowska Maria, Drzewo do samego nieba

10. Wierzbicki Łukasz, Afryka Kazika

11. Wawiłow Danuta, Najpiękniejsze wiersze

 

Klasa 3

 

1. Andersen Hans Christian, Baśnie (do wyboru)

2. Jaworczakowa Mira, Oto jest Kasia

3. Kołakowski Leszek, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?

4. Krüger Maria, Karolcia

5. Lifting Hugh, Doktor Dolittle i jego zwierzęta

6. Pałasz Marcin, Sposób na Elfa

7. Papuzińska Joanna, Asiunia

8. Pisarski Roman, O psie, który jeździł koleją 

9. Tylicka Barbara, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach    

10. Wierzbicki Łukasz, Dziadek i niedźwiadek

 

Klasa 4

Lektury obowiązkowe:

1. Brzechwa Jan, Akademia Pana Kleksa

2. Christa Janusz, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)

3. Gościnny Rene, Sempé Jean Jacques, Mikołajek

4. Lewis Clive Staples, Opowieści z Narnii, Lew, czarownica i stara szafa

 

     Lektury uzupełniające:

1. Maleszka Andrzej, Magiczne drzewo

2. Sienkiewicz Henryk, Janko Muzykant

 Klasa 5

Lektury obowiązkowe:

1. Molnar Ferenc, Chłopcy z Placu Broni

2. Parandowski Jan, Mitologia

3. Prus Bolesław, Katarynka      

4. Sienkiewicz Henryk, W pustyni i w puszczy

 

Lektury uzupełniające:                                    

1. Burnett Frances Hodgson, Tajemniczy ogród

2. Nowak Ewa, Pajączek na rowerze

3. Twain Mark, Przygody Tomka Sawyera

 

Klasa 6

Lektury obowiązkowe:

1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna

2. Kosik Rafał, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

3. Saint-Exupéry Antonie, Mały Książę

4. Tolkien John Ronald Rewel,  Hobbit, czyli tam i z powrotem,

 

Lektury uzupełniające:

1. Makuszyński Kornel, Szatan z siódmej klasy

2. Montgomery Lucy Maud, Ania z Zielonego Wzgórza

 

Klasa 7

Lektury obowiązkowe:

1. Fredro Aleksander, Zemsta

2. Kamiński Aleksander , Kamienie na szaniec

3. Mickiewicz Adam, II część Dziadów

4. Słowacki Juliusz, Balladyna

 

 Lektury uzupełniające:

1. Christie Agata,  Tajemniczy przeciwnik, Dwanaście prac Herkulesa

2. Kleinbaum Nancy H., Stowarzyszenie Umarłych Poetów

 

Klasa 8

Lektury obowiązkowe:

1. Mickiewicz Adam, Pan Tadeusz

2. Sienkiewicz Henryk, Latarnik

3. Sienkiewicz Henryk, Quo vadis

4. Żeromski Stefan, Syzyfowe prace

 

Lektury uzupełniające:

1. Białoszewski Miron, Pamiętnik z powstania warszawskiego

2. Lanckorońska Karolina, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945

3. Schmidt Eric-Emmanuel, Oskar i pani Róża;

 
 

Wszystko o dopalaczach.

Artykuły