Dla uczniów

 

Samorząd Uczniowski 2018/2019 r.

 

Przewodnicząca:
Przewodniczący:
Zastępca przewodniczącego:

 

POCZET SZTANDAROWY


 

Opiekun Samorządu Uczniowskiego

Marek Homoncik

 

 

Wykaz lektur szkolnych w klasach 1 – 8  w roku szkolnym 2018/2019

edukacja wczesnoszkolna - propozycja lektur do wspólnego i indywidualnego czytania:


Klasa 1
(zg. z  nową podstawą programową)

1. Andersen Hans Christian, Baśnie (do wyboru)

2. Bednarek Justyna, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu   lewych)

3. Brzechwa Jan, Brzechwa dzieciom

4. Cichoń Waldemar, Cukierku, ty łobuzie!

5. Frączek Agnieszka, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą  

6. Kasdepke Grzegorz, Detektyw Pozytywka

7. Kołakowski Leszek, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?

8. Kosmowska Barbara, Dziewczynka z parku

9. Tuwim Julian, Wiersze dla dzieci

 

Klasa 2 (zg. z  nową podstawą programową)

1. Centkiewicz Czesław, Zaczarowana zagroda

2. Jaworczakowa Mira, Oto jest Kasia

3. Krüger Maria, Karolcia

4. Lindgren Astrid, Dzieci z Bullerbyn

5. Lofting Hugh, Doktor Dolittle i jego zwierzęta

6. Parlak Danuta, Kapelusz Pani Wrony

7. Porazińska Janina, Pamiętnik Czarnego Noska

8. Terlikowska Maria, Drzewo do samego nieba

9. Tylicka Barbara, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach    i legendach                                                                                                                        

10. Wierzbicki Łukasz, Afryka Kazika

 

Klasa 3

1. Andersen Hans Christian, Baśnie (wybrane utwory)

2. Centkiewicz Czesław, Anaruk chłopiec z Grenlandii

3. Chotomska Wanda, Dzieci pana Astronoma

4. Jaworczakowa Mira, Oto jest Kasia

5. Lindgren Astrid, Dzieci z Bullerbyn

6. Kostyrko Maria, Klechdy domowe

7. Kownacka Maria, Kajtkowe przygody

8. Makuszyński Kornel, Awantura o Basię

9. Pisarski Roman, O psie, który jeździł koleją

10. Ratajczak Józef, Ziarenka maku

11. Wortman Stefania, U złotego źródła

 

Klasa 4 (zg. z  nową podstawą programową)

Lektury obowiązkowe:

1. Brzechwa Jan, Akademia Pana Kleksa

2. Christa Janusz, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)

3. Gościnny Rene, Sempé Jean Jacques, Mikołajek

4. Lewis Clive Staples, Opowieści z Narnii, Lew, czarownica i stara szafa

Lektury uzupełniające:

1. Maleszka Andrzej, Magiczne drzewo

2. Sienkiewicz Henryk, Janko Muzykant

 

Klasa 5 (zg. z  nową podstawą programową)

Lektury obowiązkowe:

1. Molnar Ferenc, Chłopcy z Placu Broni

2. Prus Bolesław, Katarynka     

3. Sienkiewicz Henryk, W pustyni i w puszczy

Lektury uzupełniające:                                   

1. Burnett Frances Hodgson, Tajemniczy ogród

2. Twain Mark, Przygody Tomka Sawyera


Klasy 6
1. Defoe D. Przypadki Robinsona Crusoe
2. Jurgielewiczowi I. Ten obcy
3. Makuszyński K. Szatan z siódmej klasy
4. Montgomery L. M. Ania z Zielonego Wzgórza
5. Lem Stanisław Bajki robotów

 

Klasa 7(zg. z  nową podstawą programową)

Lektury obowiązkowe:

1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna

2. Fredro Aleksander, Zemsta

3. Kamiński Aleksander , Kamienie na szaniec

4. Mickiewicz Adam, II część Dziadów

5. Saint-Exupéry Antonie, Mały Książę

6. Słowacki Juliusz, Balladyna

Lektury uzupełniające:

1. Christie Agata,  Tajemniczy przeciwnik

2. Kleinbaum Nancy H., Stowarzyszenie Umarłych Poetów

 

Klasa 8 (zg. z  nową podstawą programową)

Lektury obowiązkowe

1. Mickiewicz Adam, Pan Tadeusz

2. Sienkiewicz Henryk, Latarnik

3. Sienkiewicz Henryk, Quo vadis

4. Żeromski Stefan, Syzyfowe prace

 

Lektury uzupełniające:

1. Białoszewski Miron, Pamiętnik z powstania warszawskiego

2. Lanckorońska Karolina, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945

3. Schmidt Eric-Emmanuel, Oskar i pani Róża;


 

Wszystko o dopalaczach.

Artykuły