WYCIECZKA – „SZLAKAMI TURYSTYCZNYMI MASYWU ŚLĘŻY”

W dniu 20 maja 2017 roku członkowie Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego wybrali się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę szlakami turystycznymi Masywu Ślęży. 

 

Po przyjeździe busem „Zwiedzaczka” na parking do Sobótki młodzi kamiennogórzanie podeszli do jednej z najbardziej charakterystycznych starożytnych rzeźb kultowych MNICHA zwanej też Kręglem – granitowego monolitu wysokości 2,5 m.. Legenda mówi, że przesuwa się on co roku o ziarnko piasku w kierunku Ślęży.

Stąd już za czerwonymi znakami turystycznymi żwawo wyruszyli na Ślężę (718 m.n.p.m) – najwyższy szczyt Przedgórza Sudeckiego. Już podczas dojazdu do Sobótki widzieli ten charakterystyczny, ale spowity chmurami, szczyt wyrastający ponad 500 m. z niemal równinnego terenu przyciągający od wieków wzrok wędrowców. Kamiennogórscy miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury rozpoczęli podchodzenie tzw. „Drogą Ślężan” zatrzymując się na krótki odpoczynek przy barokowej kaplicy z 1716 r. Cały czas wędrując  w górę dotarli do drewnianej chaty i po kolejnym, krótkim odpoczynku za czerwono-żółtymi znakami turystycznymi dotarli do Rozdroża pod Kamiennym Krzyżem. Nieco powyżej rozdroża zobaczyli dwie starożytne rzeźby kultowe, jedne z najbardziej znanych w Masywie Ślęży – Panna z Rybą, przedstawiającą człowieka bez głowy trzymającego w rękach wielką rybę oraz Niedźwiedź, pozbawiony przednich łap. Następnie wędrując obok starożytnego wału kultowego dotarli na ŚLĘŻĘ – magicznego szczytu, którego kariera zaczęła się jeszcze w pogańskich czasach, gdy Ślęża była ośrodkiem kultu religijnego, a działo się to w okresie ok. 2500 lat temu.

 

Ślęża, której głównym budulcem jest gabro, przywitała ich zimnym, porywistym wiatrem oraz zamglonym szczytem, nie było widać nawet iglicy wieży RTV. Wierzchołek Ślęży jest dość mocno zabudowany. Po odpoczynku w Domu Turysty im. Romana Zmorskiego młodzi kamiennogórzanie zwiedzili kościół Nawiedzenia NMP z przełomu XVII-XVIII wieku Niestety z kościelnej wieży nie było możliwości podziwiania okolicznego krajobrazu. Ponadto uczestnicy wycieczki podeszli, obok śladowych ruin XIV-wiecznego zamku książęcego Bolka II Małego, niebieskim szlakiem do wieży widokowej na szczycie Ślęży, na której szczycie hulał porywisty wiatr..

 

Dla ochrony walorów przyrodniczych i krajobrazowych Masywu Ślęży utworzony został w 1988 r. ŚLĘŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY o powierzchni 8190 ha oraz otulinie na obszarze 7450 ha. Na terenie parku krajobrazowego znajduje się m. in. krajobrazowo-geologiczno-archeologiczny REZERWAT PRZYRODY, „GÓRA ŚLĘŻA’ utworzony w 1954 r. na obszarze 141 ha, dla ochrony walorów krajobrazowych i licznych zabytków archeologicznych.

Po zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć na zdobytym przez młodych miłośników turystyki górskiej szczycie Ślęży, w tym przy starożytnej rzeźbie kultowej NIEDŹWIEDZICY powstałej 700-400 lat p.n.e. wyruszyli żółtym szlakiem turystycznym na Przełęcz Tąpadła.

 

Po dojściu do leśnego parkingu na Przełęczy Tąpadła busem „Zwiedzaczka” wyruszyli w drogę powrotną do Kamiennej Góry, a 7,5-godzinną wycieczkę do Ślężańskiego Parku Krajobrazowego skończyli obok swojej szkoły. Młodzi turyści zdobyli ponadto w trakcie wycieczki po 14 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 15 pkt do Odznaki Turysta Przyrodnik.

 

W trakcie wycieczki krajoznawczo-przyrodniczej normę na Górską Odznakę Turystyczną w stopniu popularnym wypełnili Wiktoria Bania, Oliwer Legutko, Anna Niedźwiedzka i Katarzyna Szewczyk. Natomiast normę na odznakę Turysta Przyrodnik w stopniu popularnym wypełnili Wiktoria Bania i Anna Niedźwiedzka, w stopniu małym brązowym Mateusz Kościak oraz w stopniu małym złotym Wiktoria Czuba.