CZWARTOKLASIŚCI NA SZLAKU PIASTOWSKIM

W środę, 24 maja 2017 r., uczniowie kl. 4a i 4c udali się na trzydniową wycieczkę krajoznawczą prowadzącą słynnym Szlakiem Piastowskim - trasą turystyczną biegnącą przez Wielkopolskę i Kujawy. Była to  niezwykła podróż nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, gdyż młodzi turyści odwiedzili wiele miejsc uznawanych za  kolebkę państwa polskiego. Na Szlaku Piastowskim znajdują się bowiem zabytki pamiętające czasy pierwszych Piastów - założycieli państwa polskiego. Najpierw dzieci zwiedziły Gniezno, czyli pierwszą stolicę naszego kraju

i jedno z najstarszych polskich miast. Najznakomitszym zabytkiem Gniezna jest Wzgórze Lecha wraz ze stojącą na nim Katedrą Gnieźnieńską, w której zachowały się wykonane z brązu tzw. Drzwi Gnieźnieńskie, przedstawiające żywot św. Wojciecha. W Biskupinie natomiast uczniowie odwiedzili skansen historyczno – archeologiczny, gdzie największe wrażenie zrobiła na nich zrekonstruowana osada z okresu kultury łużyckiej. W różnych sekcjach skansenu rzemieślnicy prezentowali swój kunszt i wyroby, a zwiedzający mogli kupić pamiątki. Czwartoklasiści wzięli tu również udział w zajęciach warsztatowych, wyrabiając z gliny naczynia, które potem zabrali do domu. W Kruszwicy po wysłuchaniu legendy o królu Popielu dzieci weszły na Mysią Wieżę, skąd roztaczał się piękny widok na okoliczne miejscowości, jeziora i lasy. Następnie odbył się rejs statkiem Rusałka po jeziorze Gopło. Atrakcją trzeciego dnia okazała się podróż kolejką wąskotorową z Biskupina do Wenecji i wizyta w Muzeum Kolei Wąskotorowej. Natomiast w ruinach gotyckiego zamku uczniowie wysłuchali opowieści o Diable Weneckim i obejrzeli wystawę machin oblężniczych. Wycieczka była ciekawa i pouczająca, czwartoklasiści poszerzyli nie tylko wiedzę  historyczną, ale także  przyrodniczą i geograficzną. Wszyscy uczniowie integrowali się podczas wspólnych zabaw w miejscu noclegu. W Przystani Biskupińskiej zorganizowano im wspaniałą dyskotekę, grilla z kiełbaskami oraz wieczór legend. Wychowawcy klas zadbali o kondycję fizyczną uczniów, rankiem zapraszając do ćwiczeń fizycznych, a wieczorem do spaceru w promieniach zachodzącego słońca. Kolejna wycieczka już za…rok!