ŻYWA LEKCJA PRZYRODY W KARKONOSKIM BANKU GENÓW

W dniu 5 września 2016 r. uczniowie klasy V b uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Karkonoskiego Banku Genów KPN w Jagniątkowie.

 

Po przyjeździe do Jagniątkowa mali kamiennogórzanie podeszli do Banku Genów Karkonoskiego Parku Narodowego i spotkali się z prowadzącymi zajęcia edukacyjne. Tematyką zajęć było rozpoznawanie drzew rosnących w lasach parku narodowego oraz obserwacja karkonoskiej przyrody – roślin, bezkręgowców oraz kręgowców, do których uczestnicy wycieczki przystępowali podzieleni na dwa zespoły.

 

Pierwsza grupa składająca się z dziewcząt, podzielona na trzy podzespoły badaczy: roślin i grzybów, bezkręgowców oraz kręgowców. Każdy z zespołów otrzymał przed terenową wycieczką edukacyjną karty pracy projektu „Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” z rysunkami roślin, bezkręgowców i kręgowców, lupę oraz długopis i tak wyposażeni żwawo wyruszyli na lekcję przyrody na leśnych dróżkach oraz ścieżkach KARKONOSKIEGO PARKU NARODOWEGO utworzonego w 1959 r.  W trakcie leśnego przyrodniczego spaceru aktywnie pracując w poszczególnych zespołach badaczy karkonoskiej przyrody ożywionej obserwowali i wyszukiwali, a następnie rozpoznawali interesujące ich organizmy dokumentując swoje spostrzeżenia na kartach pracy oraz rysunkiem lub fotografią, a także krótkim opisem miejsca znaleziska. W trakcie wędrówki karkonoskimi ścieżkami zobaczyli m. in. podokapową szkółkę leśną – magazyn sadzonek (jodły i buka), ponumerowane drzewa (jodły - w karkonoskich lasach rośnie tylko ok. 850 drzew tego gatunku) oraz buchtowisko na łące – ślad bytności na niej dzików. Po powrocie na teren Gospodarstwa Szkółkarskiego Karkonoskiego Banku Genów uczestniczki przyrodniczej wyprawy wykonywały, z dużym zaangażowaniem, prace plastyczne nt. „Nasza wyjątkowa roślina, grzyb lub zwierzę” szkicując i kolorując zwierzę lub roślinę, które ich zaskoczyło, zadziwiło lub najbardziej się spodobało, a także uzasadniali wybór danego organizmu (bezkręgowca, kręgowca lub rośliny).

 

Natomiast chłopcy wyruszyli na terenowe zajęcia edukacyjne, których celem było zapoznanie uczniów z gatunkami drzew rosnących w karkonoskich lasach. Każdy uczestnik przystępując do ciekawych zajęć edukacyjnych otrzymał kartę pracy z rebusami oraz plan trasy z zaznaczonymi numerami 16-stu drzew do rozpoznania. Zajęcia rozpoczynało rozwiązanie ośmiu rebusów oraz poznanie nazw gatunków drzew, które wędrując zgodnie z otrzymanym szkicem trasy, wyszukiwali w karkonoskim lesie oraz przy pomocy prowadzącego zajęcia rozpoznawali ich gatunek, a także zbierali leżące wokół drzewa liście, igły, fragmenty kory lub szyszki. Wszystkie drzewa wyznaczone do rozpoznania (po dwa drzewa z danego gatunków) były oznakowane kolejną liczbą (od 1 do 16). Młodzi miłośnicy przyrody z dużym zaangażowaniem przystępowali do wykonywania poszczególnych zadań wyznaczonych im do realizacji przez prowadzącego zajęcia oraz z uwagą wysłuchiwali informacji dotyczących cech poszczególnych gatunków drzew rosnących w Karkonoszach ucząc się m.in. rozpoznawania drzew po korze oraz igłach lub liściach, które prezentowała im na planszach prowadząca zajęcia. Przy pomocy posiadanych planów trasy leśnego spaceru z zaznaczonymi numerami drzew  bardzo chętnie wyszukiwali je w terenie. Wśród gatunków drzew rozpoznawanych przez nich były: brzoza, buk, czereśnia, jawor, jodła, modrzew, sosna oraz świerk. Uważnie słuchając o charakterystycznych cechach kory poszczególnych gatunków drzew bez problemów rozpoznawali m. in. czereśnię oraz buk. Nazwy rozpoznanych drzew zapisywali w swoich kartach pracy, a liście oraz igły, owoce lub kawałek kory, przyklejali do specjalnie przygotowanych prostokątnych palet. Ponadto dowiedzieli się jak wyglądają szyszki różnych gatunków drzew iglastych. Na zakończenie tej części zajęć odczytywali złożone z wybranych liter hasło, które brzmiało „Wycięty las szumi już tylko w nas”.

 

Pod koniec przyrodniczego spaceru leśnymi ścieżkami padał już intensywnie deszcz, który spowodował, że obie grupy wcześniej dotarły do budynku KBG. W oczekiwaniu na poprawę pogody, dowiedzieli się od prowadzących zajęcia wiele ciekawych, przyrodniczych informacji o kwiatach i drzewach. Gdy tylko młodzi kamiennogórzanie zauważyli, że przestało padać, żwawo wyruszyli na drugą część zajęć terenowych wymieniając się zagadnieniami tematycznymi. W trakcie leśnych wędrówek znowu pojawiły się opady, ale ich mniejsza intensywność oraz zaangażowanie młodych przyrodników pozwoliły na ich przeprowadzenie zgodnie z planem.

 

Po zakończeniu bardzo interesujących zajęć przyrodniczych był czas na wspólne pieczenie smakowitych kiełbasek przy ognisku. Ponadto za swój bardzo aktywny udział w zajęciach edukacyjnych wszyscy uczestnicy przyrodniczej wyprawy otrzymali zestaw upominkowy składający się z planu lekcji, wydawnictwa przyrodniczego Karkonoskiego Parku Narodowego – „Ptasie Wrota” czyli Migracje Ptaków w Karkonoszach oraz breloczka z logo KPN.

 

Po podziękowaniu za bardzo ciekawe zajęcia i mile spędzony czas w Karkonoskim Banku Genów w Jagniątkowie oraz zrobieniu sobie pamiątkowego wspólnego zdjęcia z  MARTĄ KROCZEK i PATRYCJĄ RACHWALSKĄ, pełni niezapomnianych wrażeń oraz nowych informacji o karkonoskiej przyrodzie autokarem powrócili do Kamiennej Góry z nadzieją na kolejne edukacyjno-przyrodnicze spotkanie.     

 

Ponadto w trakcie przyrodniczej wycieczki zdobyli po 12 punktów do odznaki TURYSTA PRZYRODNIK.