INTERNETOWY TEATR TVP W NASZEJ SZKOLE

"O królewnie Wełence” z Śląskiego Teatru Lalki i Aktora w Katowicach

16 czerwca 2016 roku o godz. 9.30 w ramach projektu edukacyjnego „Internetowy Teatr TVP dla Szkół”, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze obejrzeli z Śląskiego Teatru Lalki i Aktora w Katowicach spektakl pt. „O królewnie Wełence”.

Królewicz Kłębuszek rusza na poszukiwanie królewny Wełenki. Czy uda mu się przemierzyć cały świat?

Sztuka inspirowana baśnią Marii Krüger „Apolejka i jej osiołek” to pełna wdzięku, zabawna i pogodna historia o miłości.

Królewna Wełenka i Królewicz Kłębuszek jeszcze się nie znają, ale są sobie przeznaczeni. Tęsknią i marzą przeczuwając, że miłość nada ich życiu sens, że we dwoje będzie radośniej i ciekawiej. Ona czeka niecierpliwie w wieży, on szuka jej po całym świecie, choć ten cały świat to tak naprawdę miasteczko i jego sympatyczni mieszkańcy – Kwiaciarka, Listonosz, Kominiarczyk, Aptekarz... Wszyscy się tutaj znają, a wzajemna życzliwość sprawia, że nie tylko postaci sztuki, ale i widzowie ogrzeją się w ciepłej, serdecznej atmosferze.

Stara Prządka plącze jednak nitki i losy młodych bohaterów; zanim więc uda im się spotkać, będą musieli się trochę natrudzić.

Jak to w baśniach bywa, miasteczko nie jest bowiem takie zwyczajne. Pojawi się w nim zaczarowana studnia i jabłoń z owocami o magicznej mocy, ktoś zamieni się w osła, a zając przebiegnie pod drzewem w najmniej odpowiednim momencie... W końcu jednak Królewicz odnajdzie zapodziane druty Prządki, a ta wskaże mu w nagrodę drogę do Królewny.

Kiedy szczęście będzie na wyciągnięcie ręki, los podda Wełenkę najważniejszej próbie. Wyjdzie z niej zwycięsko, bo miłość potrafi czynić cuda większe niż baśniowe czary.

Inscenizacja zrealizowana z dystansem i dużym poczuciem humoru, łączy konwencję żywego planu z lalkami. Dodajmy, że lekko swingujące piosenki, których w spektaklu jest sporo, na pewno zapadną w pamięć.