SPACERKIEM PO OKOLICACH KAMIENNEJ GÓRY

W dniu 14 czerwca 2016 roku członkowie Szkolnego Koła Przyrodniczo-Turystycznego przy SP nr 2 w Kamiennej Górze wyruszyli na swoją kolejną wycieczkę uczestnicząc w cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych „Poznajemy zabytki i obiekty przyrodnicze naszego regionu.

 

Po przybyciu ostatniego uczestnika sobotniej wycieczki młodzi kamiennogórzanie żwawo wyruszyli czerwono-żółtymi znakami turystycznymi wiodącymi przez pola do Raszowa. Po dojściu     na skraj wsi pożegnali żółty szlak turystyczny biegnący przez Raszów na Wielką Kopę i kontynuowali swoją wędrówkę czerwonym szlakiem turystycznym w kierunku Lisich Gór, niewielkiego pasma górskiego, którego najwyższym wzniesieniem jest Bucza Góra. Cały czas uczestników sobotniego spaceru prowadziła jedna z najaktywniejszych młodych turystek Wiktoria Czuba. W pewnym momencie, niewłaściwie namalowany na drzewie znak turystyczny „strzałka” oznaczająca zmianę kierunku marszu, spowodowała, że wszyscy skręcili w lewo. Po minięciu kilku skrętów drogi wobec braku znaków szlaku turystycznego zatrzymali się i postanowili wrócić do ostatnio widzianej „strzałki”, gdzie sprawdzili, że czerwony szlak prowadzi prosto leśną drogą bez skręcania w lewo, co niewłaściwie sugerowała niepotrzebnie namalowana na drzewie strzałka. Po krótkim odpoczynku, już za prawidłowo oznakowaną leśną drogą doszli na skraj lasu, a znaki turystyczne poprowadziły ich przez pola uprawne w lewo, aż dotarli do umieszczonej na drzewie 16 strzałki, przed którą powinno się skręcić, ale obok niej namalowany był „wykrzyknik”, który ostrzega przed sytuacją trudnego oznakowania trasy wycieczki i sugeruje uważne kontrolowanie przebiegu trasy przez wędrujących szlakiem miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Po dojściu na skraj lasu, za kwadratowymi znakami ścieżki dydaktycznej kolejnymi leśnymi ścieżkami dotarli do osiedla Antonówka, gdzie obok przystanku PKS znajduje się tablica RUDAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO utworzonego w 1989 r. na powierzchni 15.705 ha wraz z otuliną stanowiącą obszar ochronny parku wynoszącą 6.600 ha, przez który przebiegał czerwony szlak oraz zielono znakowana ścieżka dydaktyczna. Stąd ul. Jesionową, przy której po obu stronach rośnie wiele, starych drzew o pomnikowych wymiarach, ale nie występujących w rejestrze Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu dotarli po czterogodzinnym spacerze turystycznym, w trakcie którego przeszli 12 kilometrów, do Kamiennej Góry. Ponadto widzieli na niewielkim wzniesieniu pomiędzy Antonówką, a Kamienną Górą pomnik z 1890 r. upamiętniający paradę wojsk koalicji antynapoleońskiej, która odbyła się 10 sierpnia 1813 r., a którą odbierali król Prus Fryderyk Wilhelm III oraz car Rosji Aleksander I, którzy gościli w tym czasie w pobliskim pałacu Kreppelhof (Grodztwo). 

 

Wszyscy uczestnicy wycieczki zdobyli po 11 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 10 pkt. do Odznaki „Turysta Przyrodnik”. Ponadto normę na Górską Odznakę Turystyczną w stopniu popularnym wypełniła Marcelina Rakoczy