PRZEZ GŁAZY KRASNOLUDKÓW I KOTLINĘ KRZESZOWSKĄ

W dniu 14 maja 2016 roku młodzi członkowie Szkolnego Koła Przyrodniczo-Turystycznego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wyruszyli na swoją kolejną wycieczkę uczestnicząc w cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych „W harmonii z przyrodą”.

Po przyjeździe do Olszyn wysiedli obok jednej z licznych w naszym regionie przydrożnych kapliczek domkowych oraz zobaczyli figurę św. Jana Nepomucena.

Następnie wyruszyli żółtym szlakiem turystycznym w kierunku malowniczych Skałek Gorzeszowskich. Po dojściu do miejsca odpoczynku i krótkim wypoczynku przeznaczonym na konsumpcję postanowili pospacerować za żółtymi znakami turystycznymi i zwiedzić ciąg piaskowcowych skałek o różnorodnych i malowniczych kształtach w postaci baszt, maczug, wież, ambon oraz grzybów.

 

Po opuszczeniu rezerwatu przyrody za czerwonymi znakami turystycznymi dotarli do Gorzeszowa, gdzie na łące obok głównej drogi przykuwa wzrok charakterystyczna skałka piaskowcowa zwana „DIABELSKĄ MACZUGĄ”.

W Gorzeszowie zobaczyli ponadto KAMIENNY KRZYŻ - zabytek średniowiecznego prawa karnego z XIV-XVI w.

 

Stąd młodzi miłośnicy turystyki pieszej i krajoznawstwa regionu powędrowali zielonym szlakiem turystycznym przez Krzeszówek /to jedna z najstarszych osad Ziemi Kamiennogórskiej/, gdzie zobaczyli kolejny KAMIENNY KRZYŻ,  a obok kościoła p.w. św. Wawrzyńca zobaczyli grupę dwóch lip drobnolistnych – POMNIKÓW PRZYRODY.  Przy murze klasztornym młodzi kamiennogórzanie zobaczyli KAMIENNY PRĘGIERZ z XVI w. – kolejny w naszym regionie zabytek dawnego prawa karnego zwany również „słupem hańby”.

 

Z Krzeszowa, po dłuższym odpoczynku na placu zabaw, za żółto-czerwonymi znakami turystycznymi do Betlejem, gdzie zobaczyli odnowiony  DREWNIANY PAWILON OPACKI NA WODZIE z XVIII w., w którego wnętrzu znajdują się malowidła Georga Neunhertza przedstawiające sceny o tematyce wodnej, nawiązujące do Starego Testamentu. Kontynuując swoją sobotnią wyprawę zielono znakowaną ścieżką dydaktyczną oraz żółtym szlakiem turystycznym wiodącymi m.in. zboczem Długosza dotarli do Kamiennej Góry kończąc swój 20-kilometrowy spacer turystyczny przez Kotlinę Krzeszowską. Obszar po którym wędrowali objęty jest także inną formą ochrony przyrody jako SPECJALNY OBSZAR OCHRONY SIEDLISK „NATURA 2000” – GÓRY KAMIENNE. Przez część sobotniej trasy młodych miłośników aktywnego wypoczynku w wyniku  na łonie natury poprowadziły najbardziej doświadczone młode turystki – Wiktoria Czuba oraz Olga Gniaździńska.

 

W trakcie wycieczki wszyscy biorący udział w sobotniej wyprawie zdobyli do 22 pkt. do odznaki „Turysta Przyrodnik” oraz po 18 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej.

 

Ponadto normę na Odznakę Turysta Przyrodnik w stopniu brązowym wypełniła Julia Zioła, normę na Górską Odznakę Turystyczną w stopniu małym brązowym wypełniła Marzena Kołodziej, a w stopniu popularnym normę spełniły Klaudia Myjak oraz Aleksandra Dobek.