WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH

W dniu 25,26 maja 2011 r. uczniowie klas 5 „a” i 5”c” uczestniczyli w wycieczce do Jury Krakowsko- Częstochowskiej.

Dzieci podziwiały ciekawe zabytki oraz malownicze krajobrazy. Pierwszego dnia turyści byli w Złotym Potoku, gdzie zwiedzili siedzibę Krasińskich. Następnie udali się do rezerwatu Parkowa, w którym zobaczyli oryginalną skałę zwaną Bramą Twardowskiego.

 

Duże wrażenie zrobił na uczniach Szlak Orlich Gniazd, zawdzięczający swą nazwę leżącym na jego trasie ruinom zamków i warowni zwanych Orlimi Gniazdami ze względu na ich usytuowanie na skałach dochodzących do 30 m wysokości.

 

Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie zamku w Ogrodzieńcu i największych na terenie Jury ruin zamku o nazwie Wilcza Szczęka.

 

Drugiego dnia pobytu dzieci odwiedziły Ojcowski Park Narodowy, gdzie podziwiały Grotę Łokietka, Źródełko Miłości, Maczugę Herkulesa i zamek w Ojcowie. Niezapomniane wrażanie wywarła na piątoklasistach Pustynia Błędowska, stanowiąca największy w Polsce obszar piasków lotnych leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Olkuskiej.

 

Wycieczka do Jury Krakowsko-Częstochowskiej była swoistą lekcją przyrody. Łącząc przyjemne z pożytecznym, uczniowie odpoczęli od codziennych obowiązków, ale jednocześnie poszerzyli swoją wiedzę na temat jednego z najpiękniejszych regionów Polski.