SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI EDUKACYJNEJ

SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI REALIZOWANEJ W RAMACH PROJEKTU

„ DOLNOŚLĄSKA SZKOŁA LIDEREM PROJAKOŚCIOWYCH ZMIAN W POLSKIM SYSTEMIE EDUKACJI”

W ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji” 9 maja 2011r. uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kamiennej Górze wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu.

Celem wycieczki było poznanie funkcjonowania ekosystemu leśnego i łąkowego- struktury funkcjonowania i znaczenia dla środowiska poprzez udział
w zajęciach terenowych. Poza tym celem zajęć warsztatowych prowadzonych w Parku Krajobrazowym Chełmy VII było planowanie, prowadzenie
i dokumentowanie obserwacji oraz rozwijanie dociekliwej  i efektywnej postawy badawczej.

W pierwszej części warsztatów w terenie każdy uczestnik wycieczki otrzymał kartę badacza, na której znajdowały się nazwy gatunków drzew
i pomocnicze obrazki przedstawiające ich liście. Zadaniem uczniów było przyklejenie znalezionych podczas wędrówki po lesie liści w odpowiednie miejsca na karcie. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i doskonale poradzili sobie z zadaniem.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie  Kościoła Pokoju z Jaworze oraz zamków w Bolkowie i Świnach.  Przewodnicy w ciekawy sposób opowiadal o miejscach, które odwiedziliśmy. Tworzyli oni miłą i przyjazną atmosferę, co sprawiało, że walory turystyczne Dolnego Śląska były niezwykle absorbujące dla uczniów.

Uczniowie naszej szkoły byli bardzo zadowoleni, że mogli uczestniczyć w tego typu zajęciach. Jeszcze raz przekonali się, że nauka może być świetną zabawą. Po powrocie uczestnicy wycieczki dzielili się wrażeniami z pobytu z innymi kolegami. Wszyscy uczniowie są wdzięczni, że mogli uczestniczyć
w realizacji tego Projektu.