WIZYTA W GROSS-ROSEN

Miłośnicy koła historycznego, realizując cykl zajęć o wojnach, które miały miejsce na terenie Kamiennej Góry, 30 maja 2015 roku wybrali się do obozu Gross- Rosen w Rogoźnicy. Wcześniej zapoznali się z historią filii tego obozu mieszczącą  się na terenie miasta. Po przybyciu na miejsce uczniowie oglądali film o historii obozu i więźniach, następnie zobaczyli makietę całego obozu. Pani przewodnik opowiadała, jak przywożono kolejnych więźniów i powiększano teren obozu. Następnie uczniowie obejrzeli wystawę mieszczącą się w jedynym ocalałym budynku z tego okresu, w którym teraz znajduje się muzeum. Zwiedzający obejrzeli eksponaty związane z obozowym życiem: ubrania, zdjęcia, fragmenty listów czy sposoby znakowania więźniów.

Następnie uczniowie udali się na  spacer po obiekcie. Po przekroczeniu bramy, na której widniach napis „Arbeit macht frei”, co znaczy „Praca czyni wolnym”, udali się do kamieniołomów. To tutaj więźniowie codziennie spędzali najwięcej czasu, ciężko pracując.  Z budynków ocalałych na terenie obozu pozostała jedynie kuchnia. Do nowych należał zrekonstruowany barak, gdzie więźniowie mogli odpocząć, zjeść i przespać się. Jedna z sal pełniła funkcję łazienki, druga jadalni, a w trzeciej więźniowie spali. Uczniowie obejrzeli też dwa krótkie filmy o dyscyplinach sportowych, jakie uprawiali zamknięci w obozie mężczyźni. Były to najpierw boks, a potem piłka nożna.

Cały obiekt i informacje, które otrzymali uczniowie, wywarły na nich wielkie wrażenie. Do wielu z nich dotarło, jak trudno było kiedyś żyć i przetrwać ludziom w tak okrutnym miejscu. Podczas tej wycieczki młodzi Polacy mogli docenić to, że żyją w wolnym kraju.