W HARMONII Z PRZYRODĄ

W dniu 25 kwietnia 2015 roku korzystając z pięknej, słonecznej pogody, członkowie Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze po raz drugi wyruszyli na wędrówkę uczestnicząc w wycieczce krajoznawczo-przyrodniczej w ramach cyklu wycieczek „W harmonii z przyrodą”, który jest organizowany dla młodych kamiennogórzan przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.


Młodzi miłośnicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu spotkali się obok swojej szkoły skąd za żółtymi znakami turystycznymi dotarli do Parkowej Góry, na której zboczu zobaczyli dwa pomniki upamiętniające wojenne dzieje w historii naszego miasta. Pierwszy z nich, w formie neogotyckiego graniastosłupa ustawiony jest na miejscu nieistniejącego cmentarzyka, gdzie pochowano zmarłych, którzy odnieśli rany w bitwach koło Trutnova, rozgrywających się 27 - 28 czerwca 1866 roku. Na odrestaurowanym obelisku, upamiętniającym 99 żołnierzy austriackich oraz pruskich, ufundowanym przez ówczesny powiat kamiennogórski znajdują się napisy w języku niemieckim. Drugi z pomników, z wizerunkiem orła oraz literą „P” na cokole oraz tablicą u jego podnóża upamiętnia zamęczonych i pomordowanych więźniów filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen (Arteits Lager Landeshut) działającej na terenie naszego miasta od 16 lipca 1944 r., do 9 maja 1945 r.

Po krótkim odpoczynku kontynuowali swój spacer żółtym szlakiem przebiegającym przez Górę Kościelną (515 m.n.p.m.), a dalej poniżej ogródków działkowych docierając do nieczynnej linii kolejowej. Stąd „kamiennogórskie turystyczne pendolino” żwawo ruszyło dość zarośniętym torowiskiem w kierunku Krzeszowa, który od 1292 r. do 1810 r. był siedzibą zakonu cystersów. Atrakcją Krzeszowa jest barokowy zespół Opactwa cystersów z licznymi zabudowaniami klasztornymi i kalwarią krzeszowską urokliwie położoną na terenie całej kotliny.

Po odpoczynku skierowali się za czerwono-żółtymi znakami turystycznymi pomnikową aleją lip, a także zielono znakowaną ścieżką dydaktyczną, do Betlejem położonego nad potokiem Cedron na zachód od Krzeszowa, gdzie zobaczyli drewniany, ośmioboczny Pawilon Opatów na wodzie z końca XVII w. Było to miejsce odpoczynku i kontemplacji dla mnichów, którzy w spokoju mogli oddawać się w nim modlitwie. Teren ten objęty został jedną z form ochrony przyrody w Polsce jakim jest SPECJALNY OBSZAR OCHRONY SIEDLISK „NATURA 2000” – GÓRY KAMIENNE.

Stąd żółtym szlakiem i ścieżką dydaktyczną wędrowali „z buta do Buta” robiąc sobie tylko krótką przerwę obok krzyża z 1843 r. usytuowanego na niewielki wzgórzu przy polnej drodze między Krzeszowem a Przedwojowem. Po dotarciu na skraj lasu Olga Gniaździńska poprowadziła  młodych kamiennogórzan na działkę, na której jej rodzice przygotowali ognisko dla wszystkich uczestników sobotniej wyprawy. Godzinny rekreacyjny pobyt na działce upłynął w znakomitej atmosferze oraz smakowitymi kiełbaskami upieczonymi na wolnym ogniu. Po pożegnaniu się z przemiłymi gospodarzami w wesołych humorach oraz pełni wycieczkowych wrażeń zakończyli udaną wycieczkę obok budynku swojej szkoły umawiając się na kolejne, już majowe, spotkanie z turystyczną przygodą na szlakach turystycznych Ziemi Kamiennogórskiej.  

Podczas zakończonej wycieczki młodzi turyści zdobyli po 17 pkt do Górskiej Odznaki Turystycznej, po 10 pkt do odznaki Turysta Przyrodnik oraz po 2 pkt. do Regionalnej Odznaki Krajoznawczej. Normę na odznakę Turysta Przyrodnik w stopniu brązowym wypełnili Mikołaj Gerthen i Mateusz Noworolnik, a na Górską Odznakę Turystyczną w stopniu popularnym Ewelina Greniuk.

Opiekunkami młodzieży były Sylwia Czerwińska oraz Marzena Kołodziej  - opiekunki koła, a uczestników wycieczki poprowadził Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej i Turystyki Pieszej oraz Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.