SZLAKAMI RUDAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

W sobotę 7 czerwca 2014 r., miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury ze Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-przyrodniczej w ramach cyklu wycieczek „W Harmonii z Przyrodą”. Była to pierwsza z tego cyklu wycieczka zorganizowana dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe do Janowic Wielkich uczestnicy wyprawy przez Rudawy Janowickie zapoznali się z przebiegiem trasy wycieczki i pomnikową aleją wysadzaną jarzębami szwedzkimi wyruszyli zielono znakowanym „Szlakiem Zamków Piastowskich” w kierunku malowniczych ruin zamku Bolczów zbudowanego w XIV w., który był niszczony podczas wojen husyckich oraz wojny trzydziestoletniej w XVII w. Rudawy Janowickie od 1989 r. objęte są ochroną prawną w ramach Rudawskiego Parku Krajobrazowego na obszarze 8.814 ha. Rudawy Janowickie to także Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk „Natura 2000”. Po przejściu przez potok Janówka żwawo wspinali się do ruin piastowskiego zamku. Po odpoczynku zwiedzili zamek, gdzie zobaczyli rosnący obok studni pomnik przyrody wiąz górski, a z murów zamkowych, korzystając z pięknej słonecznej pogody, podziwiali krajobraz Sokolików oraz Karkonoszy. Następnie czarnym szlakiem ścieżką edukacyjno-przyrodniczą „Janowice – Bolczów” doszli do Głazisk Janowickich. Po odpoczynku za niebieskimi znakami wyruszyli w kierunku najwyższego na trasie sobotniej wycieczki wzniesienia – Wołek (878m.n.p.m.). Od Głazisk prowadzenie trasy przejęła Tosia Trzaskoma, która wraz z koleżankami poznawała zasady znakowania szlaków turystycznych, a także jak należy postępować w momencie zejścia z wyznaczonej szlakiem turystycznym trasy. Po trudach wspinania się na Wołek młodzi turyści zrobili sobie dłuższy odpoczynek, a następnie żółtym szlakiem zeszli na Przełęcz Rędzińską, gdzie zobaczyli okazały Krzyż Milenijny. Podczas wędrówki na Wielką Kopę kamiennogórskim turystom mocno doskwierała upalna pogoda, więc niebieskim szlakiem rowerowym biegnącym zboczem góry dotarli do Raszowa, gdzie zobaczyli pomnik przyrody ożywionej - dąb szypułkowy oraz kamienny krzyż pokutny – pamiątkę średniowiecznego prawa karnego z XIV – XVI w. Tosia Trzaskoma, która prowadziła uczestników wycieczki aż do Raszowa ze swojego dobrowolnie przyjętego zadania wywiązała się znakomicie. Po wizycie w miejscowym sklepie za czerwono-żółtymi znakami turystycznymi dotarli do celu wyczerpującej, upalnej wycieczki po Rudawach Janowickich.

 Po dojściu do Kamiennej Góry zakończyli swoją ośmiogodzinną, udaną wycieczkę, w trakcie której przeszli ogółem 21 kilometrów pod budynkiem swojej szkoły umawiając się na kolejną, przyrodniczą, górską wyprawę, której celem będzie poznanie najpiękniejszych partii Karkonoskiego Parku Narodowego.

Każdy z uczestników wycieczki zdobył po 24 pkt. do Odznaki Turysta Przyrodnik oraz po 24 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej.W trakcie wycieczki Oliwia Chylińska, Dominik Kwiatek oraz Nikola Stawska wypełnili normę na odznakę Turysta Przyrodnik w stopniu popularnym, a Mikołaj Gerthen, Klaudia Kozik oraz Alicja Mordarska zaliczyli normę na Górską Odznakę Turystyczną ws stopniu popularnym.

Opiekunami wycieczki byli: Sylwia Czerwińska i Sylwia Gniaździńska –opiekunki młodzieży oraz Jerzy Rubach – przodownik TG i TP i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.