POŻEGNANIE LATA W STAROŚCIŃSKICH SKAŁACH

W dniu 14 września 2019 roku na pierwszą w roku szkolnym 2019/2020 sobotnią wędrówkę wybrali się młodzi turyści ze Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego.

Po przyjeździe Kolejami Dolnośląskimi do Janowic Wielkich i opuszczeniu stacji kolejowej młodzi kamiennogórscy turyści żwawo ruszyli zielono znakowanym Szlakiem Zamków Piastowskich. Już na początku sobotniej wędrówki zobaczyli ALEJĘ JARZĘBÓW SZWEDZKICH  uznaną za POMNIK PRZYRODY w 1991 r. Następnie ul. Zamkową dotarli na skraj lasu gdzie zobaczyli tablicę informacyjną RUDAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO. Stąd rozpoczęli systematycznie wspinać się w kierunku malowniczych ruin średniowiecznego zamku Bolczów, który w 1645 r. został doszczętnie zniszczony w wyniku pożaru. Szlak Zamków Piastowskich to szlak prowadzący po piastowskich zamkach i warowniach mający 146 km długości. Szlak biegnie od Zamku Grodno, przez Zamek Książ, Zamek Bolków do Zamku Grodziec. Na szlaku znajduje się 13 zamków i jedna wieża mieszkalno-obronna. Zwiedzając ruiny zamku zobaczyli rosnący na dziedzińcu obok studni POMNIK PRZYRODY – WIĄZ GÓRSKI o obwodzie 370 cm i wysokości 18 m.. Po opuszczeniu murów zamkowych czarnym szlakiem turystycznym mijając po drodze tablice informacyjne ŚCIEŻKI DYDAKTYCZNO-PRZYRODNICZEJ „JANOWICE - BOLCZÓW powędrowali do Głazisk Janowickich, skąd po krótkim odpoczynku niebieskim szlakiem turystycznym, biegnącym wśród malowniczych granitowych skałek zeszli do górskiego potoku Janówka. 

Po przekroczeniu potoku za niebieskimi znakami turystycznymi wędrowali w kierunku Starościńskich Skał mijając po drodze ciekawą formę skalną Skalny Most – charakterystyczną grupę granitowych skał w górnej części Doliny Janówki. Następnie zatrzymali się przy granitowym bloku skalnym Piec, na którego szczytowej partii znajduje się malowniczy punkt widokowy z barierkami, z którego postanowili skwapliwie skorzystać. W skale poprowadzono również wiele dróg wspinaczkowych. Stąd już bez odpoczynku krok po kroku pomaszerowali do celu swojej sobotniej wycieczki – grypy malowniczych skałek na szczycie Lwiej Góry 718 m. n.p.m.) w Grzbiecie Janowickim STAROŚCIŃSKICH SKAŁ. Na wierzchołku zachowały się liczne iglice i baszty skalne tworzące miejscami urokliwy labirynt skalny. Najwyższa skała osiąga tutaj 30 m. wysokości, a na jej szczycie zainstalowano punk widokowy, do którego doprowadziły ich wykute w granicie schody. Tutaj zrobili sobie dłuższy postój. Po zejściu ze Starościńskich Skał zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie na ich tle, a na tablicy informacyjnej zobaczyli logo Rudawskiego Parku Krajobrazowego z wizerunkiem Rudzika, który jest jego symbolem. Schodząc z górnej części Doliny Janówki zatrzymali się na wykonanie wspólnego zdjęcia z malowniczą grupą skalną SKALNY MOST w tle, osiągające 20 m. wysokości, na którego ścianach zauważyli wspinaczy.

Po spotkaniu żółtych znaków turystycznych biegnących wzdłuż potoku Janówka skierowali się do Janowic Wielkich mijając po drodze kolejne tablice informacyjne ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej „Janowice Wielkie – Bolczów”. Po dojściu do miejscowości czas pozostający do wyjazdu pociągiem postanowili zagospodarować korzystając z urządzeń do ćwiczeń na terenie parku rekreacyjnego.

W trakcie sobotniej wycieczki wszyscy jej uczestnicy zdobyli po 20 pkt do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 16 pkt do Odznaki Turysta Przyrodnik.