MUZEALNA LEKCJA TKANIA

26 listopada uczniowie klasy 5b uczestniczyli w lekcji muzealnej poświęconej obróbce lnu. Zajęcia odbyły się  w Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego w Kamiennej Górze.

Podczas tej wyjątkowej lekcji uczniowie dowiedzieli się, jak długą i mozolną pracę należało wykonać, aby  stworzyć lnianą tkaninę. Zebrany len przechodził kilka etapów: najpierw suszenia, potem moczenia i ponownie suszenia. Następnie wyczesywano go grzebieniem, potem międlono i szczotkowano, aby uzyskać nić. Tworząc ją, wspomagano się najpierw wrzecionem, a potem kołowrotkiem. Z uzyskanych nici tkano materiał na warsztacie tkackim.

Uczniowie klasy 5b czesali grzebieniem, międlili i szczotkowali len, aby potem wcielić się w rolę tkaczy i utkać kawałek tkaniny. Zajęcia uczniom bardzo się podobały, a ich aktywność i zaangażowanie docenił również przewodnik muzealny.