SZKOLNE KOŁO TURYSTYCZNO-PRZYRODNICZE

 

W dniu 3 października 2020 roku na kolejną w roku szkolnym 2020/2021 sobotnią wycieczkę wyruszyli piechurzy skupieni w Szkolnym Kole Turystyczno-Przyrodniczym.

Członkowie Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego spotkali się obok swojej szkoły skąd, wykorzystując sprzyjającą aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu pogodę, wyruszyli na sobotni spacer do Krzeszowa. Po dojściu na ul. Lubawską rozpoczęli wędrówkę ścieżką rowerową i po około godzinnym żwawym spacerze dotarli do Krzeszowa, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, który tworzą: kościół klasztorny Wniebowzięcia NMP, Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich oraz kościół św. Józefa.

Po odpoczynku i krótkim pobycie na placu rekreacyjnym za czerwono-żółtymi znakami turystycznymi skierowali się do oddalonego o 2 km Betlejem, nad potokiem Cedron, z Kaplicą Groty Narodzenia Pańskiego na krzeszowskiej kalwarii oraz drewnianym letnim Pawilonem Opatów na Wodzie wybudowanym w latach 1674-1680 na palach, na środku stawu.

Z Betlejem już za żółtymi znakami turystycznymi skierowali się w kierunku Długosza. Po dojściu do przydrożnego krzyża z 1843 r. stojącego na wzniesieniu między Betlejem a Przedwojowem, skręcili w lewo kontynuując swój turystyczny spacer „z buta w kierunku Buta”. Wędrując żółtym szlakiem zboczem Długosza (590-612m.n.p.m.) wyszli na polanę z licznymi stanowiskami dziewięćsiłów bezłodygowych, które są rośliną chronioną. Swój jesienny spacer zakończyli w pobliżu szkoły umawiając się na kolejny sobotni spacer.

Młodzi turyści zdobyli w trakcie wycieczki po 17 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej, po 10 pkt. do Odznaki Turysta Przyrodnik oraz po 4 pkt. do Regionalnej Odznaki Krajoznawczej.