Z GLINĄ NA WESOŁO

W dniu 16 września 2020 roku uczniowie klasy VI a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się na warsztaty ceramiczne „Z gliną na wesoło” do „Galerii pod Aniołem” w Dobkowie. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w „Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji ekologicznej oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry”, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po krótkiej prelekcji na temat powstania Galerii pod Aniołem oraz o tworzeniu dzieł z gliny uczniowie przystąpili do tworzenia kubków własnego projektu. Ograniczała ich jedynie wyobraźnia i wskazówki pani Bogusi, która podpowiadała, jak poradzić sobie z gliną, aby kubek mógł służyć do picia a nie tylko jako pojemnik na długopisy.

Wszystkie uformowane kubki i inne naczynia zostały na zakończenie warsztatów dokładnie sprawdzone przez panią Bogusię oraz odpowiednio podpisane. Młodym rękodzielnikom samodzielne wykonanie kubków, mimo czasami początkowych trudności, sprawiło wiele satysfakcji i zadowolenia.

Uformowane przez szóstoklasistów i nauczycielki naczynia po wyschnięciu zostaną poddane dwóm procesom wypalania. Po pierwszym wypaleniu w temperaturze ok 900ºC powstanie tzw biskwit – półfabrykat ceramiczny, wstępnie spieczona masa ceramiczna, która w procesie drugiego wypalania w temperaturze ok 1.250ºC zostanie poddana procesowi szkliwienia ceramicznego tj. pokrycie powierzchni kubków warstwą masy szklanej. Oba procesy potrzebują ok. 3-4 tygodni, ale po ich wykonaniu wykonane przez „młodych adeptów ceramiki” wyroby oprócz walorów artystycznych nabiorą wartości użytkowej.

Po zakończeniu części warsztatowej uczestnicy wycieczki udali się na podwórko trawiaste, gdzie w jednej z wiat mogli „pobiesiadować” jedząc smakowite kiełbaski upieczone na ognisku, a następnie spędzić czas na swawolach wg własnego uznania m. in. grając w piłkę czy zjeżdżając na deskorolce.

To był wspaniały dzień!

Bardzo dziękujemy Panu Jerzemu Rubachowi za troskliwą opiekę.

JH