TYDZIEŃ MAŁEGO FIZYKA I CHEMIKA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W dniach od 2.12.2019 r. do 6.12.2019 r. w świetlicy odbył się Tydzień Małego Fizyka i Chemika. Wydarzenie zostało zorganizowane w czasie trwania Szkolnego Tygodnia Nauk Matematyczno-Przyrodniczych. W ciągu 5 dni nasi uczniowie mieli możliwość poznania tajemnic świata przyrody. Codziennie samodzielnie lub z nauczycielem wykonywali różnego rodzaju doświadczenia. I tak, w poniedziałek nasi podopieczni sprawdzali moc cytryny tworząc mini rakietę, starali się z tego owocu wytworzyć prąd, a także założyli własną hodowlę kryształów. We wtorek wykonywali doświadczenie ,,Znikający atrament”, robili tęczę z cukierków, a także przygotowywali ciecz nieniutonowską. W środę dzieci przygotowywały piłeczkę z jajka, sprawdzały czym są polimery i wytwarzały sztuczny śnieg. Następnie nadszedł czwartek - długo oczekiwany przez wszystkich uczniów. Był to dzień, w którym dzieci samodzielnie mogły przygotować slime’a.  Ponadto, w tym czasie wszyscy zastanawiali się jak przejść przez dziurę w kartce i w jaki sposób nadmuchać balon jednym dmuchnięciem. Ostatni dzień naszych eksperymentów stanowiła zabawa z wodą. W tym czasie uczniowie wykonali pięć eksperymentów z jej użyciem. W tych doświadczeniach badali jak w dziurawej, zakręconej butelce, działa na wodę ciśnienie, zastanawiali się dlaczego gorąca szklanka zasysa balon, a także, jaki wpływ na herbatę mają kwasy i zasady.  Na koniec zajęć uczniowie z kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej - umieszczonych wcześniej w herbacie - zrobili wulkan.

Cykl całotygodniowych zajęć niezwykle podobał się małym naukowcom i być może stał się początkiem ich wielkiej kariery naukowej.

RK