SZLAKAMI KSIĄŻAŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO.

W dniu 28 września 2019 roku na sobotnią wędrówkę wybrali się młodzi turyści ze Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego.

Kamiennogórscy piechurzy, miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury, wyruszyli ze swojej miejscowości do Sędzisławia. Po przyjeździe Kolejami Dolnośląskimi do Wałbrzycha Szczawienko i opuszczeniu stacji kolejowej młodzi turyści żwawo ruszyli w kierunku Palmiarni, gdzie zrobili sobie krótki odpoczynek.

Stąd zielono znakowanym Szlakiem Zamków Piastowskich wędrowali, początkowo asfaltową drogą, w kierunku rezerwatu przyrody „Jeziorko Daisy”.

Po wejściu na tereny leśne KSIĄŻAŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO,  zielonym szlakiem dotarli do pierwszego celu sobotniej wycieczki – REZERWATU PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ  „JEZIORKO DAISY”. Geologiczno-leśny rezerwat został utworzony w 1998 r. Jeziorko Daisy zwane Jeziorem Zielonym jest bardzo malowniczym, sztucznym zbiornikiem wód stojących, powstałym w 1890 r., przez wypełnienie wodą opadową, powierzchniową i gruntową dawnego wyrobiska wapieni koralowych. Jeziorko ma kształt zbliżony do owalnego, długości około 200 m, szerokości około 100 m, o powierzchni 0,66 ha i maksymalnej głębokości 23 m. Nazwa Jeziorka pochodzi od imienia Daisy von Pless właścicielki Zamku Książ, która szczególnie upodobała sobie to miejsce i to z jej polecenia jeden z wapienników został przebudowany na basztę, w której urządzono domek myśliwski. Po zwiedzeniu pobliskiego terenu i dłuższym odpoczynku wędrując niebieskim szlakiem turystycznym dotarli do murów Palmiarni.

Po wspólnym ustaleniu trasy wycieczki Ścieżką spacerową biegnącą Aleją Rodziny Hochbergów dotarli na punkt widokowy na Skałce Olbrzymia, skąd mogli podziwiać ponad 700-letni Zamek Książ, który od 1509 r do 1941 r. był własnością rodu Hochbergów. Po zrobieniu wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z Zamkiem Książ w tle postanowili powrócić do Palmiarni spacerując m. in. okazałą ALEJĄ KASZTANOWCOWĄ, ustanowioną POMNIKIEM PRZYRODY rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego w 2008 r. Na zakończenie pobytu w Książańskim Parku Krajobrazowym postanowili zwiedzić PALMIARNIĘ – największą atrakcję Lubiechowa powstałą w latach 1911-1914, z inicjatywy Jana Henryka XV Hochberga, a w jej skład wchodziła cieplarnia i palmiarnia, z japońskim ogrodem. Na terenie o powierzchni 2000 m2 zgromadzono ok. 100 gatunków roślin gorących stref klimatycznych. Na turystów czekają egzotyczne rośliny, palmy, mandarynki, cytryny, kaktusy, ananasy, kwiaty, drzewa bananowe, bambusy, kawa, trzcina cukrowa i storczyki oraz ściany wyłożone tufem z włoskich wulkanów. Ponadto zobaczyli pawie oraz żółwie, a w sklepiku mogli zakupić sobie kwiatowe pamiątki.

Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia w Palmiarni żwawo ruszyli w kierunku stacji kolejowej Wałbrzych Szczawienko, kończąc swój 22-kilometrowy spacer szlakami turystycznymi Książańskiego Parku Krajobrazowego.

W trakcie sobotniej wycieczki wszyscy jej uczestnicy zdobyli po 17 pkt do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 20 pkt do Odznaki Turysta Przyrodnik.