W MASYWIE CHEŁMCA I TRÓJGARBU

 W dniu 25 maja 2019 roku na kolejną sobotnią wędrówkę wybrali się młodzi turyści ze Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego. 

 Po przyjeździe Kolejami Dolnośląskimi do Boguszowa-Gorc  powędrowali przez rynek z barokowym, XVIII-wiecznym ratuszem uważanym za najwyżej położony ratusz w Polsce (591m. n.p.m.). Spacerując w kierunku Chełmca, drugiego co do wysokości szczytu Gór Wałbrzyskich (851 m. n.p.m.) mogli zobaczyć liczne stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego. Jedyna w kraju Górnicza Kalwaria składa się z 14 stacji wykonanych  w formie granitowych tablic. Ciężkich jak górniczy trud. Każda stacja to miejsce do refleksji i inny fragment historii górnictwa. Masyw Chełmca objęty jest ochroną prawną jajo SPECJALNY OBSZAR OCHRONY SIEDLISK „NATURA-2000” – MASYW CHEŁMCA. Ponadto towarzyszyły im tablice informacyjne opisujące różne aspekty przyrody, stanowiącej wielką wartość tego terenu. Po dotarciu na szczyt Chełmca, który zaliczany jest do Korony Gór Polskich, zrobili sobie dłuższy odpoczynek. Na szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa wzniesiona w XIX wieku stylizowana na ruinę z gospodą i schroniskiem, 69-metrowy maszt telekomunikacyjny wykorzystywany m. in. przez telewizję, a kilka metrów poniżej szczytu 45-metrowy krzyż milenijny.

Po odpoczynku kontynuując wędrówkę zielonym szlakiem turystycznym rozpoczęli dość strome, „ekstremalne” zejście do Lubomina. Po wejściu, drogą 367, do podgórskiej miejscowości rozpoczęli ostatnie podczas sobotniej wyprawy szlakami Gór Wałbrzyskich podejście na Trójgarb. Do wzniesienia o kształcie rozciągniętego stożka o dość stromych zboczach z charakterystycznymi trzema wierzchołkami (778, 757 i 738 m. n.p.m.). Na główny szczyt Trójgarbu cały czas korzystali z zielonych znaków turystycznych wędrując przez Lubominskie Siodło (624 m. n.p.m.), z którego do szczytu było 20 min. Na szczycie, atrakcją przyciągającą tłumnie turystów, jest 27,5-metrowa wieża widokowa oddana do użytku 20 grudnia 2018 r. Jest to najwyższy tego typu obiekt w tej części Sudetów. Z poszczególnych tarasów oraz wierzchołka można podziwiać górską panoramę z Karkonoszami  i Rudawami Janowickimi na czele.

Po ostatnim dłuższym odpoczynku na szczycie Trójgarbu żwawo wyruszyli niebieskim szlakiem turystycznym. Wędrując leśnymi dróżkami sprawnie schodzili do położonego u podnóża Trójgardu Witkowa Śląskiego. Po dojściu do tej miejscowości młodzi turyści dotarli na stację kolejową, gdzie zakończyli swój 21-kilometrową sobotni wyprawę szlakami turystycznymi Gór Wałbrzyskich. Stąd pociągiem Kolei Dolnośląskich powrócili do Kamiennej Góry, która przywitała ich deszczem.

W trakcie sobotniej wycieczki wszyscy jej uczestnicy zdobyli po 21 pkt do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 13 pkt do Odznaki Turysta Przyrodnik.