NA STYKU KULTUR

3 kwietnia odbyła się audycja muzyczna pt. „Na styku kultur”. To już siódme w tym roku szkolnym spotkanie z muzyką na żywo. Tym razem muzycy z Filharmonii Dolnośląskiej zaprezentowali uczniom świat muzyki greckiej, żydowskiej, czeskiej, rosyjskiej, koreańskiej oraz niemieckiej. Artyści zagrali m.in. takie muzyczne formy, jak: „Tylko we Lwowie”, „Podmoskiewski wieczór”, „Bulgar frailach” oraz „Korobeinki”. Prezentowana muzyka przeniosła naszych uczniów w świat dziewięcioletniego Krzysia, mieszkańca Dolnego Śląska, który uwielbiał podróżować po świecie. Chłopiec wraz z rodzicami zwiedził część Afryki, Ameryki Północnej i Południowej oraz Europę. Jednak najchętniej jeździł on do swojego dziadka, który mieszkał w Zgorzelcu. Pan Jan zawsze z utęsknieniem czekał na przyjazd swojego wnuka Krzysia. Mimo iż dziadek nigdy nie był za granicą, to jednak posiadał ogromną wiedzę na temat życia Greków, Niemców, Czechów, Rosjan, Żydów oraz Koreańczyków. W czasie jednej z wizyt w domu pana Jana Krzysiu znalazł „skrzynię pełną skarbów”, dzięki której zrozumiał, jakie narodowości spotkały się i wpłynęły na obraz społeczności Dolnego Śląska.

Dziękujemy za występ muzykom Filharmonii Dolnośląskiej, którzy tym razem zagrali na rogu, pianinie oraz altówce.

Czekamy na kolejną audycję muzyczną pt. „Muzyka znad Delty i Dunaju”.

ER