SOBOTNI SPACER SZKLAMAMI TURYSTYCZNYMI

30 marca na swoją drugą sobotnią wędrówkę wybrali się młodzi turyści ze Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego przy SP nr 2 w Kamiennej Górze. Po przyjeździe Kolejami Dolnośląskimi do Lubawki uczestnicy wycieczki żwawo powędrowali czerwono znakowanym Głównym Szlakiem Sudeckim im. dr. Mieczysława Orłowicza, który ma swój początek w Świeradowie Zdroju. Kierując się nim, możemy poznać najatrakcyjniejsze miejsca większości sudeckich pasm górskich i po około 130-godzinnej górskiej wędrówce dojść do Prudnika.

Następnie po opuszczeniu przygranicznego miasta Leszczynowym Wąwozem uczniowie podeszli na Lipowe Siodło, gdzie zrobili sobie pierwszy odpoczynek. Przed wyruszeniem na kolejny odcinek aktywnego wypoczynku na łonie natury z umieszczonych na słupie drogowskazach turystycznych odczytali, że czerwonym szlakiem można dojść do Betlejem, a spotkanym na Lipowym Siodle zielonym szlakiem można dotrzeć do Krzeszowa i to w krótszym czasie. W wyniku demokratycznej dyskusji młodzi piechurzy postanowili opuścić Główny Szlak Sudecki i zielonym szlakiem zeszli z Lipowego Siodła do Lipienicy. Po dojściu do tej miejscowości zapisali się do „Klubu przyjaciół asfalciku”, gdyż towarzyszył on im już do końca sobotniej wycieczki.

Spacerując zielonym szlakiem, po pewnym czasie uczniowie zobaczyli w oddali rozproszone na płaskim terenie pośród pól i lasów, kaplice Kalwarii Krzeszowskiej, której budowę rozpoczęto w latach 1672-1678. Pierwotnie drewniane budynki zastąpiono murowanymi (za opata Dominika Geyera). Następnie młodzi wędrowcy po przyjściu do Krzeszowa zrobili sobie dłuższy odpoczynek przeznaczony m. in. na drobne zakupy oraz  pobyt na placu zabaw. To właśnie tu jednemu z uczestników wycieczki dzieci zaśpiewały „Sto lat” z okazji urodzin.

Po zasłużonym odpoczynku nastał czas wyboru trasy powrotnej do Kamiennej Góry. Uczestnicy wycieczki zdecydowali się na powrót do swojej miejscowości ścieżką rowerową wybudowaną na terenie Gminy Kamienna Góra w ramach projektu Ochrona specjalnego obszaru ochrony siedlisk „Góry Kamienne” poprzez skanalizowanie ruchu turystycznego w wyniku budowy systemu ścieżek rowerowych. Młodzi turyści sprawnie ruszyli ścieżką rowerową do Kamiennej Góry, gdzie obok swojej szkoły zakończyli 16-kilometrowy sobotni spacer szlakami turystycznymi.

W trakcie sobotniej wycieczki wszyscy jej uczestnicy zdobyli po 16 punktów do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 5 punktów do Odznaki Turysta Przyrodnik.

SCz