GODNOŚĆ, WOLNOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ!

9 listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel podsumowujący działania, realizowane w ramach programu Godność, Wolność, Niepodległość.

W sali sportowej zgromadzili się wszyscy nauczyciele oraz odświętnie ubrani uczniowie, udekorowani biało-czerwonymi kotylionami i wyposażeni w polskie flagi. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Lidia Rukowicz, która w krótkim wystąpieniu przedstawiła najważniejsze cele spotkania oraz – nawiązując do zbliżającego się Święta Niepodległości  – podkreśliła znaczenie trzech tytułowych wartości w życiu kilku pokoleń Polaków na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Następnie – punktualnie o godzinie 11: 11 wszyscy uczniowie klas I – VIII wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. W ten sposób włączyliśmy się w akcję Rekord dla Niepodległej, która została przeprowadzona  pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W późniejszej części apelu nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom wszystkich konkursów ogłoszonych i zorganizowanych w naszej szkole w związku z realizacją programu. Nagrodzono aż 121 osób. Rozdanie nagród przeplatały pieśni żołnierskie z okresu 1914 – 1920, pięknie wykonane przez naszych uczniów. W czasie uroczystości zebrani też oglądali najciekawsze prezentacje multimedialne, przygotowane przez uczestników konkursu w najstarszych klasach. Tematyka prezentacji dotyczyła sylwetek Polaków, biorących niegdyś udział w wydarzeniach historycznych, mających na celu odzyskanie niepodległości, a także osiągnięć II Rzeczypospolitej.

Po uroczystości uczniowie mogli obejrzeć zorganizowaną w szkole specjalnie na tę okazję wystawę pamiątek rodzinnych z okresu I wojny światowej i XX – lecia międzywojennego. Wśród niezwykłych eksponatów znalazły się m.in. szabla woskowa, czapka kapitana Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, srebrna papierośnica z inicjałami, świadectwo szkolne, walizka, torebka, zegar, żelazko, piłka, pocztówki z okresy wojennego i powojennego oraz zdjęcia rodzinne. Wszystkie zgromadzone przedmioty mają dziś wielką wartość sentymentalną i są świadectwem życia naszych przodków.

Dużą popularnością cieszyła się także wystawa map, którą zorganizowaliśmy pod nazwą Stamtąd przybyli nasi przodkowie. Zabawa w genealogów przyniosła niespodziewane efekty. Dzięki zaangażowaniu uczniów, ich rodziców i bliskich dowiedzieliśmy się, że po 1945 roku, czyli po II wojnie światowej, w Kamiennej Górze zamieszkali reprezentanci prawie wszystkich krajów Europy i niektórych krajów azjatyckich. Kolorowe mapy przygotowane przez każdy zespół klasowy można będzie jeszcze oglądać do końca listopada.

Również do tego czasu będzie też udostępniona wystawa okolicznościowa o Jazłowcu, 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich oraz Józefie Sierocińskim, powstała kilka tygodni temu – tuż po wycieczce do wałbrzyskiego  klasztoru i poznaniu jego historii oraz związku z Jazłowcem.

Uroczystości szkolne zakończyły się po południu, kiedy to przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wieniec na grobie Józefa Sierocińskiego, adiutanta generała Hallera, oddając hołd wszystkim, którzy walczyli o niepodległą Ojczyznę.

Zwieńczeniem wszystkich działań, zaplanowanych do realizacji w ramach programu Godność, Wolność, Niepodległość będzie  uroczysty wieczór z pieśnią polską w dn. 15 listopada.

MP

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.