HISTORIA NADAL ŻYWA…

25 września 2018 r. grupa uczniów naszej szkoły z klas VI – VIII pod opieką pani Elżbiety Rosłon i pani Beaty Mrozowskiej – Paździur wybrała się na wycieczkę do Wałbrzycha do Klasztoru Sióstr Niepokalanek. Wycieczka odbyła się w ramach projektu Godność, Wolność, Niepodległość. Celem wycieczki edukacyjnej było poszerzenie wiedzy o Konstantym Skirmuncie oraz odwiedzenie wałbrzyskich nekropolii. Uczniowie spotkali się z nauczycielką historii w liceum funkcjonującym przy wałbrzyskim klasztorze, siostrą Danielą Myszką, która  opowiedziała im o działalności politycznej Konstantego Skirmunta – byłego  ministra spraw zagranicznych i ambasadora II Rzeczypospolitej w Londynie.

Uczniowie dowiedzieli się, jak wielki był wkład bohatera w tworzenie polityki zagranicznej po odzyskaniu niepodległości i szacunku, jakim cieszył się wśród rządzących. O znaczeniu tej postaci dla naszego kraju może świadczyć fakt,  iż Józef Piłsudski po zamachu majowym pozostawił Skirmunta na stanowisku, mimo iż dyplomata należał do obozu przeciwników Marszałka. W 1946 roku Ambasador przyjechał do wałbrzyskiego klasztoru i zamieszkał w małym przyklasztornym budynku. Zmarł w 1949 r.  i został pochowany na sobięcińskim cmentarzu. Jego siostra, Jadwiga Skirmunt, przyjaciółka słynnej pisarki Marii Rodziewiczówny i była wychowanka sióstr niepokalanek w Jazłowcu, ufundowała bibliotekę w szkole przy wałbrzyskim klasztorze.

Po wykładzie siostry Danieli uczniowie udali się na cmentarz, gdzie zapalili znicze na grobie Ambasadora.

Drugi etap wycieczki także był związany był z Jazłowcem, a dokładniej z 14. Pułkiem Ułanów Jazłowieckich, który w lipcu 1919 r. stoczył kilkudniową bitwę w obronie Klasztoru Sióstr Niepokalanek. Po II wojnie światowej w Wałbrzychu zamieszkał Jan Dłutek – ułan 14. Pułku, kapelmistrz, kompozytor oraz założyciel orkiestry pułkowej. Po śmierci pochowano go na cmentarzu przy ul. Przemysłowej w Wałbrzychu. Na jego grobie również uczniowie zapalili znicze, aby uczcić pamięć polskiego ułana.

Wycieczka pozwoliła zrealizować zakładane cele. Uczniowie poznali sylwetki osób mieszkających niegdyś na  naszych terenach i związanych z walką o niepodległość oraz odbudową II Rzeczypospolitej. Uczestnicy wycieczki zrozumieli też, że choć czas zaciera po nich ślady, nasza pamięć sprawia, że ich historia jest nadal żywa.

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021